niedziela, 6 marca 2016

Ian Rankin: Na krawędzi ciemności

Trudno było mi wyobrazić sobie Iana Rankina w innym wydaniu niż piszącego o inspektorze Rebusie. Nie ukrywam, że seria kryminałów poświęcona tej nietuzinkowej postaci, wzbudza we mnie bardzo ciepłe uczucia. A jednak, gdy pojawiła się okazja, by przeczytać Na krawędzi ciemności, niemalże bez wahania zdecydowałam się poświęcić tej książce kilka wieczorów. Jestem bardzo zadowolona z tej decyzji, gdyż mówiąc najprościej - Ian Rankin trzyma poziom!
Tym razem bohaterami książki są trzej pracownicy edynburskiego Wydziału Etyki i Standardów Zawodowych, nazywanego potocznie Skargami. Oczywiście wydział ten jest komórką lokalnej policji, a Fox, Naysmith i Kaye zajmują się sprawami dotyczącymi oficerów policji. Postępowanie, dzięki którmu znajdują się w hrabstwie Fife dotyczy kolegów policjanta, który został oskarżony o wykorzystywanie seksualne kobiet. Policyjne władze podejrzewają, że współpracownicy z wydziału mogli wiedzieć o jego zachowaniach i kierują zespół Skarg do zbadania tej sprawy. 
Pozornie proste wewnętrzne śledztwo, bardzo szybko się komplikuje, gdyż Paul Carter, czyli oskarżony o molestowanie, zostaje nagle wypuszczony z aresztu i wkrótce w podejrzanych okolicznościach ginie jego wuj, były policjant, a jednocześnie ważny świadek oskarżenia.
Sprawa zaczyna wyglądać na zbyt oczywistą, by nie wzbudzić zainteresowania policjantów ze Skarg. Tym bardziej, że zaczynają oni trafiać na ślady wydarzeń sprzed lat, których badaniem zajmował się w wolnych chwilach wuj Paula Cartera. Badając ten wątek trafiają na kilka splątanych ze sobą historii powiązanych ze szkockim ruchem nacjonalistycznym oraz aktywnymi w latach 80. grupami terrorystycznymi, takimi jak Komando Mroczne Żniwa. Okazuje się, że sporo zaangażowanych w przeszłości w ten ruch osób zajmuje dziś eksponowane stanowiska, a ujawnienie ich przeszłości może być dla policjantów bardzo ryzykowne.
Wciągające wątki polityczny i kryminalny splatają się w książce z historiami z prywatnego życia policjantów - szczególne poruszająca jest część dedykowana ojcu i siostrze Foxa oraz ich rodzinnym problemom.
Książka z czasem nie traci tempa, wręcz przeciwnie coraz bardziej się rozpędza, a moment w którym wszystkie tropy zaczynają się łączyć jest początkiem bardzo dobrze rozpisanego zakończenia.
Serdecznie polecam fanom dobrych kryminałów, którzy nie pogardzą ciekawym tłem historycznym!

Ocena: 5/5

Na krawędzi ciemności, Ian Rankin, Wydawnictwo Albatros, 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz