wtorek, 25 września 2012

Zapowiedzi jesień/zima 2012 - przegląd konkursowy Syndykatu ZwB

Z okazji kolejnego konkursu Syndykatu Zbrodni w Bibliotece, zamieszczam listę swoich książkowych faworytów, którzy pojawią się na rynku do końca 2012 roku.
Z racji faktu, że konkurs jest dedykowany do czytelników kryminałów i horrorów skupiłam się na takim właśnie typie książek - i mam nadzieję, że zaciekawią Was moje propozycje :)

Zapowiedzi:

1. Spuśćmy psy, Maureen Jennings, książka z serii detektyw Murdoch, wydawnictwo Oficynka, debiut: październik 2012

Najtrudniejsze śledztwo detektywa Murdocha
Harry Murdoch, ojciec detektywa Murdocha, czeka na wykonanie wyroku śmierci za zamordowanie Johna Delaneya, ale utrzymuje, że został we wszystko wrobiony. Podejmując ostatnią, rozpaczliwą próbę uratowania własnej skóry, Harry odnajduje syna i prosi go o pomoc w udowodnieniu swojej niewinności. Choć Delaney i Harry Murdoch często bywali w stodole, gdzie odbywały się walki psów ze szczurami, Harry nie potrafi wyjaśnić, dlaczego znaleziono go, zamroczonego alkoholem, w pobliżu zakrwawionych zwłok Delaneya. Przed detektywem Murdochem najtrudniejsze śledztwo w jego życiu.
Spuśćmy psy to kolejna książka o kanadyjskim detektywie, ukazująca wiernie realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów.

2. Morderstwo w Miłowie, Alicja Minicka, wydawnictwo Oficynka, debiut: październik 2012Perfidne morderstwo w stylowej oprawie
Mamy rok 1928. Do Miłowa koło Poznania przyjeżdża młoda malarka Samanta Greenwood. Jest oczarowana domem państwa Górskich i ich gościnnością. Szybko okazuje się jednak, że za pozorami spokoju i harmonii nowo poznanej rodziny kłębią się mroczne namiętności. Kiedy zostaje zamordowany pan domu, Samanta musi pogodzić się z faktem, że ktoś w jej otoczeniu może być mordercą. Decyduje się więc pomóc komisarzowi Łukaszowi Darskiemu w jego śledztwie.

3. Tych cieni oczy znieść nie mogą, Alan Bradley, seria Flawia de Luce, wydawnictwo Vesper, debiut: październik 2012


Zbliżają się święta, a wybitna jedenastoletnia detektyw Flawia de Luce spędza jak zwykle czas w laboratorium chemicznym, przygotowując pułapkę na… Świętego Mikołaja. Świąteczną atmosferę w Buckshaw przerywa przyjazd ekipy filmowej. W rezydencji de Luce’ów powstanie film z gwiazdą światowego kina, Phyllis Wyvern, w roli głównej. Tuż przed Wigilią rozpoczyna się śnieżyca, a w Buckshaw zbiera się niemal cała wioska Bishop’s Lacey, by obejrzeć benefis gwiazdy. Wspaniały Szekspirowski wieczór w foyer wiekowej posiadłości kończy się po północy odkryciem trupa. Morderstwa dokonano za pomocą taśmy filmowej…
Kto spośród zebranych w Buckshaw przyjezdnych był w stanie dopuścić się tak przerażającego czynu? Na dworze szaleje zamieć, a Flawia musi znaleźć zabójcę, który ukrywa się… na oczach wszystkich.
Powieść Alana Bradleya Tych cieni oczy znieść nie mogą jest czwartym tomem przygód Flawii de Luce, które wkrótce zostaną sfilmowana przez Sama Mendesa, reżysera ostatniego filmu z Jamesem Bondem.

 4. Mroczna kolekcja, Ted Dekker, wydawnictwo Hachette, debiut: 2012


Aby odbył się kolejny ślub, trzeba zabić następną pannę młodą.
Agent specjalny Brad Raines musi poradzić sobie z najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. W Dover grasuje seryjny morderca, który zaplanował makabryczny orszak weselny i wybrał już swoje ofiary. Czy korzystając z pomocy swojej przyjaciółki, psycholog sądowej Nikki Holden, i Paradise, pacjentki ośrodka dla chorych psychicznie, Raines znajdzie go, zanim będzie za późno? Wciąż jest krok za mordercą, który ma nad nim wielką przewagę - wierzy, że działa z polecenia samego Boga. Kiedy jednak kolejną ofiarą psychopaty staje się ktoś bliski Rainesowi, ten zrobi wszystko, by dopaść mordercę.

"Mroczna kolekcja" to jedna z najnowszych powieści Teda Dekkera - mistrza thillerów psychologicznych, bestsellerowego autora "New York Times'a" 


 5. Twój cień, Jeffrey Deaver, wydawnictwo Prószyński i s-ka, debiut: październik 2012


Agentka specjalna Kathryn Dance zmierzy się z obłąkanym stalkerem, prześladującym piękną wokalistkę country.

Kayleigh Towne to śliczna dziewczyna o głosie, który zapewnił jej pierwsze miejsca na listach przebojów country. Piosenkarka przyjmuje sławę z radością – do chwili gdy niewinna wymiana zdań z jednym z fanów otwiera przed nią mroczne, przerażające rejony. Wkrótce ludzie otaczający Kayleigh zaczynają ginąć. Agentka specjalna Kathryn Dance musi skorzystać ze swojej znajomości mowy ciała i talentu do prowadzenia przesłuchań, by powstrzymać szaleńca – ale wkrótce przekonuje się, że jak większość gwiazd, Kayleigh ma niejednego wroga. „Twój cień” to typowa dla Deavera szalona karuzela licznych wątków. Nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje.

Piekielna plątanina zagadek, jaką stworzył Deaver, nieodmiennie przywołuje na myśl słowa w rodzaju „demoniczny”, „diaboliczny” i „dramatyczny”. Wszystkie one znakomicie opisują książkę „Twój cień”. To najtrudniejsza z dotychczasowych spraw Dance i jedna z najlepszych powieści Deavera.
„The New York Times”

6. W białej ciszy, Inge Lohing, wydawnictwo Initium, debiut: październik 2012PSYCHOLOGICZNE NAPIĘCIE, MISTRZOWSKA NARRACJA: NOWA SPRAWA DÜHNFORTA
Wietrzny październikowy wieczór: w domku letniskowym nad Starnberger See zostają znalezione zwłoki emerytowanego pediatry. Lekarz, przywiązany do grzejnika, w powolnych męczarniach umiera z pragnienia, a jego bestialska śmierć rodzi pytania o motyw. Pierwszy trop wskazuje na morderstwo na tle rabunkowym. Jednak kiedy komisarz Dühnfort krok po kroku zaczyna odkrywać mroczny charakter zamordowanego, odsłania dramat, po dziś dzień prześladujący dorosłe dzieci ofiar
.

Oto mój wybór - znajdziecie tu kilka kryminałów, w cenionym przeze mnie stylu retro, kolejne przygody fantastycznej Flawii de Luce, a na uzupełnienie dobre, solidne thrillery. Każdą z tych książek bardzo chciałabym przeczytać.
A pisząc o zapowiedziach pozwolę sobie na mały koncert życzeń - marzy mi się wydanie przez Videograf  kolejnej Doncowej i Craiga Russela przez Buchmann :)


6 komentarzy:

 1. Trudno zdecydować się po co sięgnąć na początku :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ciekawi "W białej ciszy" oraz książki Alana Bradleya :) No i oczywiście dodany i u mnie na liście Deaver.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym mogła wszystkie przeczytać nawet dziś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące zapowiedzi. Najbardziej zaciekawiła mnie ,,Mroczna kolekcja'', choć inne pozycje także wydają się być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń